Michael Kolar

Michael Kolar

Date of birth: 10/1/1943

Date of ordination: 5/24/1969

Kolar’s assignment history:

  • Assistant Director, Catholic Youth Center, St. Paul, 1969
  • Associate Pastor, St. Raphael, Crystal, 1969-1970
  • Assistant Director/Director, Catholic Youth Center, 1970-1988
  • Appointed to Latin American Apostolate, 1990-1991
  • Resigned, 8/14/1991
  • Dispensed, 12/29/1992

Diocese or religious order: Archdiocese of St. Paul and Minneapolis

Date removed from ministry: 1991

Current status: Laicized in 1993

Date the Archdiocese of Saint Paul and Minneapolis posted this individual’s name on a list of those with claims of substantiated abuse against them: February 17, 2014